Na vodě kvůli upřímnému strejdovi i kvůli ségře. Teď české skifařky obhajují evropský titul

Doufají ve svou šikovnost, ve skotském Glasgow je rozhodně potřeba. Obhajobu evropského titulu totiž skifařkám Lence Antošové a Kristýně Fleissnerové znepříjemňuje silný boční vítr. Český dvojskif navíc v přípravě na letošní sezonu přibrzdila i zlomená kostrč Antošové. Možná proto žádný tlak necítí. „Nikdo na nás žádný nevyvíjí. Tiskovka nebyla, bedna na žádném svěťáku nepadla, takže my tu chceme předjet posádky, které se nám letos zatím předjet nepodařilo a uvidíme, co za umístění z toho bude,“ usmívá se Fleissnerová navzdory tomu, že musí z rozjížděk do oprav.

Přesto, máte svůj fígl na předstartovní nervozitu?

Fleissnerová: Nervozní moc nebývám. Vím, že na lodi nejsem sama a malá nervozita se mi spíše převede na závodní natěšení a pak už se závodu nemůžu dočkat. Jinak fígl je asi takový, že děláme pokaždé to stejné: ráno snídaně, předzávodní „bazén“ na rozhýbání, sprcha, odpočinek, rozcvičení a čtyřicet minut před startem sedáme do lodi a začínáme se rozveslovávat do rychlosti. Deset minut před závodem už se začínáme řadit do bloků.

Antošová: Musím říct, že žádný tlak nepociťuju. To spíš loni v Račicích. Obhajovaly jsme bronz, ale chtěly jsme víc, k tomu domácí publikum a další faktory… Tam ten tlak byl, ale vyšlo to fantasticky.

Poznáte hned, když má jedna větší formu než druhá? Co se v takovém případě dělá, jak se sladíte?

F: Asi úplně ne, spíše se tak nějak poptám, jak se Lenka cítí. A v závodě už do toho obě musíme dát vše, ať je forma jakákoliv.

A: No to je těžký! (smích) Když vykuká jedna, ta druhá s tím sama moc neudělá, nebo se chvilku snaží a pak jsme tuhý obě. Až přijdeme na to, co v takovém případě dělat, tak už nás asi nikdo neporazí. (smích)

Jaké jste povahy? Nesrovnalosti si vyříkáte hned a od plic, nebo kolem sebe našlapujete?

F: Obě jsme nekonfliktní, řekla bych. Ale komunikace mezi námi občas vázne, proto jsme tohle téma nakously i s naší psycholožkou.

A: Jsme obě kliďasové. Já někdy bývám možná až moc perfekcionista, Kristýna je asi víc praktická. Co se sportu týká, Kiki je skvělý závoďák, jsem ráda, že ji mám v lodi. A asi se to od ní postupně učím. Moc nesrovnalostí nemíváme. Pokud máme, je to něco k veslování, většinou si to řekneme hned na vodě.

Musí být jedna z vás lídr?

F: Asi nemusí, v závodě si beru na starost hlášení nástupů a trochu kontroluji naše postavení. Lenka kreslí tempo a udržuje frekvenci.

A: Nemyslím si, že by jedna z nás byla klasický lídr. Asi to není nutné.

Prozraďte vaše silné stránky?

F: Mojí silnou stránkou je určitě soupeřivost.

A: Od začátku jsme si sedly jak veslařsky, tak lidsky. Nejsme třeba tak silné, nebo tak velké jako naše soupeřky, ale nějak nám to spolu ladí.

Jak moc si na mistrovství Evropy věříte?

F: Věřím, že by to mohlo být dobré, už spolu veslujeme déle. Lenky zlomená kostrč už je taky relativně v pořádku a budu doufat v naší šikovnost, která tu bude potřeba. Fouká tu poměrně silný boční vítr.

A: Myslím, že od posledního Světového poháru jsme se zase o kousek posunuly. Měla jsem kvůli zranění docela dlouhou veslařskou pauzu a rozhodně nám to neprospělo, tak jsme to musely postupně dohánět. Bylo to znát na našich výsledcích ze svěťáků. Tady si věříme, my si vždycky věříme. (smích) Konkurence je tu větší než loni, ale na závody se těšíme a už máme na čase udělat si radost pěkným výsledkem.

A proč jste si vlastně ze všech sportů vybraly veslování?

F: Vlastně kvůli strejdovi. Když jsem byla malá u ničeho jsem dlouho nevydržela. Zkoušela jsem plavání, atletiku a další sporty a jednou jsme se sešli na nějaké oslavě u nás doma a on mi říkal, ať zkusím veslování, že v atletice medaile mít nebudu. Zkusila jsem, vydržela a medaile jsou tu.

A: Moje starší sestra Jitka mě k tomu přivedla. Vlastně proto, že v Děčíně panu trenérovi Pazderkovi chyběla jedna mladší žačka do čtyřky.

Autor: Markéta Kosová

Social hub

Tomáš Portyk

Příprava pokračuje a o víkendu konečně další závody v Ramsau! ❄️❤️ #Tp96 #TimmyTeam #NordicCombined #FisSki #CrossCountry #SkiJumping #CompresSport #Winter #Mountains #AlpinePro #KinetixX ALPINE PRO Fischer Nordic Compressport CZ Kinetix facebook.com…

Gabriela Koukalova

Galavečer Sportovec roku se blíží a já bych vám ráda představila svůj doprovod na tuto výjimečnou společenskou akci. Před nějakou dobou jsem v médiích zaregistrovala příběh šestnáctiletého kluka, který trpí od narození oboustrannou hluchotou. Ve dvou letech mu byl voperován kochleární implantát, díky němuž slyší alespoň na jedno ucho. V pěti letech vzal poprvé do ruky tenisovou raketu a začal psát obdivuhodný příběh Jmenuje se JAROSLAV ŠMÉDEK V roce 2017 se ve svých patnácti letech na letní deaflympiádě v Turecku postaral o senzaci, když ve dvouhře získal zlatou medaili. Následně se stal nejlepším českým handicapovaným sportovcem. Nyní je mu 16 let a sbírá úspěchy i mezi slyšícími. V dorosteneckém žebříčku do 18 let patří k české špičce a ve světovém žebříčku je na 574. místě. Sní o grandslamech jako všichni zdraví tenisté. Jardu jsem oslovila, setkala se s ním a u skleničky domácí limonády ho pozvala na vyhlášení Sportovce roku, které strávíme společně. Jsem ráda, že mé pozvání přijal. Chci, aby zažil svět výjimečných a úspěšných sportovců. I on už takový je. Chci, aby nabral sílu na cestu za svým sportovním snem. Chci, aby všichni znali jeho inspirativní příběh. Chci, aby všichny znali podobné příběhy sportovců a nejenom sportovců, ale zajímavých lidí napříč obory. Takoví lidé by nám měli být všem příkladem pro svojí bojovnost, touhu dokázat něco výjimečného, jít za svým cílem, plnit si své sny, a to všechno i přesto, že jim osud nepřál. Takoví lidé potřebují občas podat pomocnou ruku, i když právě oni si o to nikdy neřeknou... facebook.com…

Petra Nováková

Po zdravotním výpadku se vracím na lyže. Nechci nic uspěchat, ke svému zdraví mám pokoru a úctu. To je důvod, proč jsem se rozhodla si na soustředění do Livigna přivézt svoji fyzioterapeutku. facebook.com…

Šárka Pančochová

Ohh man slashing maybe one of my favorite things to do! I’m back in the pipe again guys making comeback. It’s been a while. Snowboarding is so fun!! @premekvida . . . #snowboarding #halfpipe #china #slashing #worldcup #layback #mountains #sharkadventuring #stayoutside #athletelife facebook.com…

Michal Slesingr

Tahle pozvánka s Michal Krčmář a slavikpetrcom se ALPINE PRO dost povedla, tak raději přijeďte, ať si pro Vás Bimbo nemusí dojít.. facebook.com…